Mniejszy ślad, lepiej dla klimatu
Przedsiębiorstwa, zwłaszcza te o globalnym zasięgu działalności, aktywnie włączają się w działania na rzecz klimatu, analizując swój ślad węglowy.
Powoli robi to też coraz więcej firm polskich, bo zmiany klimatu są obecnie największym wyzwaniem dla świata.
Zielona transformacja polskiej gospodarki już się rozpoczęła. Choćby energetyka planuje potężne inwestycje w odnawialne źródła energii. Także wielki przemysł wdraża kosztowne projekty, by chronić klimat przed szkodliwymi emisjami.
Mimo to na pomiar tzw. śladu węglowego decydują się jak na razie tylko najbardziej ambitne firmy. Jednak takich przedsiębiorstw na polskim rynku powoli przybywa.
Ile tych gazów cieplarnianych?
Co to jest ten ślad węglowy? To suma emisji gazów cieplarnianych emitowanych bezpośrednio lub pośrednio przez daną osobę, ale też firmę zwykle liczona w ciągu roku.
Średni ślad węglowy statystycznego Polaka to ok. 10 ton rocznie, z czego na CO2 przypada ok. 8 ton, a na inne gazy cieplarniane, takie jak metan czy podtlenek azotu, pozostałe 2 tony.
W zestawieniu dotyczącym wielkości emisji CO2 na mieszkańca nasz kraj uplasował się na 39. miejscu, za Finlandią (8,8 tony rocznie), Niemcami (9,15 tony rocznie), Japonią (9,42 tony rocznie), Norwegią (9,43 tony rocznie) czy Koreą Południową (13,59 tony rocznie).
Atmosfera traktowana jest jak otwarty darmowy ściek dla kominów i rur wydechowych.
Niestety, są tego konsekwencje. Aby uniknąć katastrofy klimatycznej, należy szybko...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta